IndeksIndeks  CalendarCalendar  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

Share | 
 

  Trong cuộc chiến

Go down 
AutorWiadomość
Gość
GośćPisanieTemat: Trong cuộc chiến   Nie Mar 20, 2016 2:05 am

Imię: Thị Nam

Nazwisko: Nguyễn

Religia specyficzna mieszanka wierzeniowa łącząca elementy buddyzmu, daoizmu oraz kultu przodków i duchów (animizmu)

Ustrój republika socjalistyczna
Gospodarka Đổi mới, czyli „odnowienie gospodarki”.
Tak, to jeden z tych krajów, które przechodzą mozolny proces przejścia od planowej gospodarki socjalistycznej do gospodarki rynkowej.  
Wpływy kulturowe
Odczuwalne są tu w głównej mierze wpływy kultury chińskiej i indyjskiej (nie tylko ze względu na położenie geograficzne..).
W czasach nowożytnych, w związku z francuską kolonizacją „Indochin”, w kulturze wietnamskiej na stałe zakorzeniły się zwyczaje propagowane przez francuskich ekspansjonistów.

Wygląd :
Dziewczyna o niezbyt imponującym wzroście, bo mierzy sto pięćdziesiąt osiem centymetrów, co czyni z niej drobną osóbkę (azjatycka przypadłość?), ale wbrew pozorom nie jest kimś, kto łatwo zginie w tłumie.
Sięgające pasa ciemnobrązowe włosy zazwyczaj związuje w luźny, niski kucyk, by nie przeszkadzały jej w czasie wykonywania obowiązków. Kilka niesfornych kosmyków okala jej twarz o wyrazistych rysach.
Nosi tradycyjny narodowy strój wietnamski, jak na personifikację tegoż państwa przystało. Odziana jest w áo dài w jasnym odcieniu zieleni – tunikę mocno dopasowaną w talii oraz spodnie z szeroką nogawką. Wdzięk połączony z wygodą.
Za nieodłączny element stroju można uznać stożkowy, pleciony kapelusz nón lá, który pełni funkcję swoistego symbolu Wietnamu, jak i ochrony przed palącym słońcem.  Tym, co najbardziej przykuwa uwagę postronnych ludzi, są bursztynowe oczy okalane wachlarzem ciemnych, długich rzęs.
Odznacza się smukłym ciałem, wysoko ulokowaną talią oraz wąskimi ramionami, przy czym mogła poszczycić się wysportowaną sylwetką.

Charakter
„Mądrość jest córką doświadczenia”
Jej charakter niezwykle trudno uchwycić, zdaje się być to chaos wymieszanych, sprzecznych ze sobą cech.
Niegdyś uległa, ufna, czysta w swej niewinności, przy tym bardzo naiwna, zupełnie jak nieświadome dziecię. Do czasu. Punktem zwrotnym był bunt przeciwko chińskiemu okupantowi. Rebelia, która ukazała jej waleczną, nieustępliwą naturę. Duszę wojowniczki.
Podobno jedyną rzeczą jaką zawsze ze sobą nosimy są wydarzenia przeszłości, widmo przeżytych lat. Doświadczenia nauczyły ją bycia silną, konsekwentną w działaniu, wytrwałą w swych ideałach. Zbyt upartą, żeby się poddać. Jej mocną stroną jest bystry umysł, który wykorzystuje do analizy potencjalnego przeciwnika. Potrafi postawić na swoim i wręcz gardzi osobami, które uzurpują sobie dominację i władzę. Zna swoją wartość i nie znosi pomiatania sobą, jak i innymi krajami. Ceni sobie swoją niezależność. Nawet podczas trudnych chwil, zarówno dla niej jak i jej najbliższych, stara się być opoką, uśmiecha się pomimo bólu. Ceniła sobie wspomnienia, pielęgnowała pamięć o radosnych, jak i bolesnych chwilach.

Nam jawi się jako osoba zdyscyplinowana, dokładna, praktyczna, odznaczająca się precyzyjnością – niewiele różniąca się od innych państw azjatyckich. Mierzyła się z okiełznywaniem swej wrodzonej porywczości. W sytuacjach kryzysowych potrafiła utrzymać emocje w ryzach. Niejednokrotnie w życiu borykała się z przerostem swych ambicji nad możliwościami.
Postrzegano ją jako osobę opanowaną, spokojną, jakby całą wyważoną. Istna oaza spokoju, można by rzec. Oczywiście z małym szkopułem jakim jest stwierdzenie "z pozoru". Jak wiadomo pozory potrafią zmylić i najbardziej wnikliwego obserwatora.
Pod hardym wyrazem twarzy skrywała wrażliwą naturę i skłonność do melancholii. Na negatywne bodźce reaguje emocjonalnie, chociaż swoją złość stara się wyrażać w samotności, z daleka od spojrzenia ciekawskich oczu.
XX w. przyniósł ze sobą ogrom bólu spowodowany wyniszczającą walką. To okres testu wytrzymałości psychicznej Nam. Dzięki zaciętości podniosła się z kolan.
Kobieta zrobi to, co będzie trzeba, by uchronić "swoich" przed zagrożeniem. Nie godzi się na bierną postawę wobec cierpienia innych. Pogodziła się z myślą, że buntownicza natura jeszcze nieraz sprowadzi na nią kłopoty.
W kontaktach towarzyskich wycofana, skryta, zdystansowana emocjonalnie. Nam znana jest z tego, że z dozą nieufności podchodzi do ludzi, doszukując się „drugiego dna”, ukrytego celu i nieszczerych intencji. A jednak gdy już obdarzy kogoś zaufaniem, będzie lojalnie stała u boku tej osoby. Wierna swoim przyjaciołom i ideałom, choć to ostatnie bywało przez złośliwych nazywane oślim uporem..

Relacje //główne//

Stany Zjednoczone – powiedzenie, że dawniej za nim nie przepadała, to wielkie niedopowiedzenie. Cóż, początkowo ich relacje nie przedstawiały się najlepiej (krwawe wojny niekoniecznie sprzyjają przyjaznym relacjom). Różnili się w prawie każdym aspekcie – począwszy od ustroju, skończywszy na doborze sojuszników (aka Rosji).
Ostatnie lata to czas zacieśniania stosunków gospodarczych i wojskowych między niegdysiejszymi rywalami. Do nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma państwami doszło 11 lipca 1995 roku. Dzisiaj Hanoi i Waszyngton są bliskimi sojusznikami, a ich wspólnym rywalem - rosnące w potęgę Chiny.
Relacje te są jednak dość.. dwuznaczne. Dobrze ilustruje ten stan znane wietnamskie przysłowie: „Zbyt blisko Chin i tracisz państwo, zbyt blisko Ameryki i tracisz partię”.
Wietnam zdawała się żywić do niego pewien rodzaj sympatii.. poniekąd.
Tak samo jak władze partii rządzącej, Wietnam z nieufnością podchodzi do niektórych oficjeli amerykańskich. Pomimo upływu lat nie potrafiła zapomnieć o wyrządzonych krzywdach.
W przypadku tej dwójki nic nie było pewne – ocieplenie i oziębienie relacji zdaje się nieustannie przeplatać.

Rosja – zaangażowanie w zimną wojnę po jednej stronie barykady, hołdowanie temu samemu systemowi, zbieżność rywali i interesów – w skrócie, sojusz murowany.
Z jednej strony przejawia nastroje prozachodnie, z drugiej jednak Wietnam wciąż „należy” do „bloku rosyjskiego”. Nam nadal darzy Rosję ogromnym szacunkiem, acz nie gloryfikuje jego sylwetki jak za czasów ZSRR. Kontakty między nimi, szczególnie silne w XX w., przygasły nieco na skutek zacieśnianie relacji z Zachodem (aka USA).
Rosja uważa Wietnam za „partnera o szczególnym statusie w regionie Azji Wschodniej”. Między tą dwójką w najlepsze trwa współpraca militarno-gospodarcza. Federacja Rosyjska postrzega Wietnam, cytując Miedwiediewa, za „niezawodnego przyjaciela”. I vice versa.

Chiny – 1000-letnia okupacja, liczne wojny i zrywy niepodległościowe, rozbieżności w prowadzeniu polityki (aka zbliżenie z Moskwą).. tak, sytuacja co najmniej napięta. Nam już dawno wyzbyła się postrzegania Chin jako autorytetu w jakiejkolwiek kwestii. Początkowy mentor stał się rywalem. Szczerze powiedziawszy jego dominująca pozycja ją przeraża. Konflikt wciąż nierozwiązany, który w ostatnich latach jedynie się nasilił ze względu na konfrontacje na Morzu Południowochińskim z chińskim agresorem..

Francja – łączy ich kolonizatorska przeszłość. Wietnam, jako część Indochin Francuskich, uznawała zwierzchnictwo francuskie. Przynajmniej do czasów wojny o niepodległość..
Czasy „protektoratu” odcisnęły krwawe piętno na historii Wietnamu. Nazwa "Wietnam" zniknęła z oficjalnych dokumentów, a sam kraj został podzielony i ubezwłasnowolniony.
Relacja okupant-”kolonia” bynajmniej nie wpłynęła pozytywnie na kształtowanie się przyjaznych stosunków między nimi. Kojarzyła go z imperializmem, którego z całego serca nie znosiła.
Nam jednak nie mogła odmówić Francji wpływu na kulturę, dzięki której dziś możemy podziwiać takie miejsca jak Dzielnica Francuska.
Obecnie ich relacja uległa znacznej poprawie. Napięta atmosfera powoli była zastępowana współpracą partnerską.

Ważne daty i wydarzenia w historii

111 r. p.n.e. do 938 r. n.e. - okres okupacji chińskiej
1843-1940  - czas podboju Wietnamu i ekspansji francuskiej
1885 r. - Traktat z Tianjinu ; zwierzchność Francji nad Wietnamem
1927 r. Powstanie pierwszej partii narodowej (Viet Nam Quoc Dan Dang)
1930 r. Powstanie Komunistycznej Partii Indochin (Ho Chi Minh)
1940-1945 – okres okupacji japońskiej
1946-54 – proklamowanie niepodległości Wietnamu, I wojna indochińska,podział Wietnamu na Północny i Południowy
1957-1975 - II wojna indochińska (wojna wietnamska) pomiędzy Wietnamem Północnym a Wietnamem Południowym i Stanami Zjednoczonymi
30. IV. 1975 r. - wygrana Północy
2.VII. 1976 r. Powstanie Socjalistycznej Republiki Wietnamu
1995 r. - nawiązanie stosunków dyplomatycznych z USA, wstąpienie do ASEAN i WTO, „normalizacja” stosunków z Chińską Republiką Ludową

Ważne święta
Święto Tết - wietnamski Nowy Rok (najważniejsze ze świąt; obchodzone aż przez trzy dni)
3. II - dzień utworzenia Komunistycznej Partii Wietnamu
Święto Królów Hùng
Festiwal Perfumowej Pagody
30. IV - Dzień Zwycięstwa – rocznica wyzwolenia Sajgonu (1975 r.)
1. V – Święto Pracy
7. VI – Dzień Narodzin Buddy
27 VII – Dzień Pamięci poległych za wolność Wietnamu
2. IX – Dzień Niepodległości

Ciekawostki
- Kwiat lotosu jest narodowym symbolem Wietnamu
- Rouou Ran, czyli "wino wężowe", można nabyć na wietnamskich bazarach.
Zdarza się, ze przy popijaniu ryżowego Ruou Ran niektóre części węża, np. gałki oczne, są zjadane. Powszechne jest przekonanie o właściwościach leczniczych wężowego trunku.
- Hầu đồng albo Lên đồng  to wietnamski rytuał, podczas którego za pośrednictwem medium zostaje nawiązany kontakt z bogami. Paradoksalnie wraz z odnową w polityce (lata '80) rytuał powrócił do życia.
- siostry Trưng Trắc i Nhị zebrały wokół siebie wietnamską arystokrację i wystąpiły zbrojnie przeciwko chińskim okupantom, stając się wietnamskim symbolem walki o niepodległość. Pamięć o  ”Hai Bà Trưng” (  panie Trưng),  jest pielęgnowana w czasie święta na ich cześć obchodzonego w lutym.
- Ê Đê to grupa etniczna hołdująca matriarchalnemu systemowi społecznemu. Majątek rodziny dziedziczy zwykle najmłodsza z córek. Rodzina kobiety występuje o kandydata na męża.
- Wietnam to drugi co do wielkości eksporter kawy na świecie
- Wodny Teatr Lalek (Múa rối nước) to charakterystyczny dla Wietnamu gatunek dramaturgii ludowej. W przedstawieniach lalkowych wykorzystywane jest zamiast sceny naturalne lustro wody, np. Stawu.
- jedna z legend wietnamskich mówi o Zatoce Ha Long („Zatoka lądującego smoka”), którą po dziś dzień mają zamieszkiwać smoki
- „Ðộc lập, tự do, hạnh phúc” - „Niepodległość, wolność i szczęście” to motto państwowe Wietnamu
- obecność „wujka Ho” jest obecna na każdym kroku. Pomimo upływu 30 lat od śmierci „wietnamskiego bohatera narodowego” kult jego osoby trwa nadal
- motto Nam: "Naj­większym po­wodem do chwały nie jest to, że nig­dy nie upa­damy, ale to, że pot­ra­fimy się po upad­ku podnieść."


Ostatnio zmieniony przez Wietnam dnia Nie Mar 20, 2016 10:44 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Kraj Basków
Admin
avatar

Liczba postów : 1015

PisanieTemat: Re: Trong cuộc chiến   Nie Mar 20, 2016 3:39 am

Co do religii, to jeszcze jest kaodaizm (synkretyczna monoteistyczna religia wietnamska łącząca elementy chrześcijaństwa, buddyzmu, konfucjanizmu i taoizmu, przy czym te wszystkie wspomniane religie w Wietnamie również występują też samodzielnie), ale to dodaję jako ciekawostkę.

Akcept.

______________________________________________________
Powrót do góry Go down
 
Trong cuộc chiến
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Ekipa!  :: Pozostałe :: Archiwum KP-
Skocz do: